.::Ürün Destekleme Otomasyonu ::.
  ---- YAZILIM SİTEDEN KALDIRILMIŞTIR ----
CKS Full Kurulum [ 20 Mb ]
CKS PowerPoint Tanıtımı [ 524 Kb ] 

Bu proje 2003 yılında yaplmış ve 2006 Nisanında kaynakları yayınlanmıştır. Delphi 5 + MySQL ile geliştirilmiştir. Bağlantı nesnesi olarak ZEOS kulanılmıştır. ek bileşen olarak infoPower'in DBGrid i ve kendi geliştirdiğim MPSBUTTON kulalnılmıştır. Mps button un kynaklarıda paket içersinde mevcuttur. infopower i temin etmeniz gerekiyor.
 

ÇKS “ÇİFTÇİ KAYIT SİSTEMİ OTOMASYONU” ÖZELLİKLERİ


          30 nisan 2003 tarih ve 25094 sayılı resmi gazetesinde yayınlanan PAMUK-YAĞLIK AYÇİÇEĞİ-SOYA FASÜLYESİ-KANOLA-ZEYTİNYAĞI ve FINDIK ( ileride çay ve desteklenecek diğer ürünler) satışında üreticilere destekleme primi ödenmesine ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı uygulama tebliğinin İl ve İlçe Müdürlüklerince uygulanması sırasında işleri kolaylaştıran tebliğin tüm eklerini sağlıklı bir şekilde yazdıran, doğru ve kısa zamanda işlemlerin sonuçlandırılmasını  sağlayan  bu program kullanımınıza sunulmuştur.Doğrudan gelir desteği ve çiftçi kayıt sistemi projesindeki Excel bilgileri bu programa yüklenebilmekte dolayısıyla kayıtlı çiftçilerle ilgili bilgilerin tekrar girilmesi gibi bir uğraşı ortadan kaldırmaktadır. 2003/ 10-11-12 sayılı tebliğlerin eklerinde belirtilen formların doğru bir şekilde çıkarılmasını sağlayan “ÜRÜN DESTEKLEME OTOMASYON” yazılım programı siz fedakar tarım camiası çalışanlarının yoğun mesaisini kolaylaştırarak zevkli  hale getirecektir.

ANA MENÜ

             Kullanıcının program içinde kolaylıkla istediği yere ulaşması ve programı kullanırken bir çok rakam ve yazıyı yazmadan kullanmasını sağlayacak  yazılım gerçekleştirilmiştir.

A ) İLÇE VE KÖY TANIMLARI

            Doğrudan gelir desteği için hazırlanan Excel bilgileri yüklendiğinde İlçe ve Köy bilgileri otomatik olarak yüklenmekte ve istenirse manuel olarak ta giriş yapılabilmekte daha sonra program içinde bu bilgiler otomatik olarak kullanılmaktadır.

B ) DEĞİŞKENLER

            Sonuç olarak alınacak formlarda bulunan onaylayan, kontrol eden, dolduran ve komisyon üyelerinin girişleri yapılmakta formaların altına otomatik yazılması sağlanmaktadır.

C ) ÜRÜN TANIMLARI

            Yazılım programı  şimdilik 6 ürün için ortak hazırlanmıştır. Bu ürünlerin girilmesi, destekleme miktarı olan rakam yazılarak hakediş belgesinde hesapların yapılması sağlanmakta, dönümden alınacak azami miktar yazılmakta buda çiftçinin fazla ürün getirdiğinde oto kontrolünü yapmaktadır. Ürün için kullanılan sertifikalı ve sertifikasız tohum çeşitleri girilmekte programın kullanılması sırasında tohum çeşitlerinin her defasında yazılması işlemini ortadan kaldırmaktadır.

D) FİRMA TANIMLARI

            Tüm ürünler ile ilgili alım yapan firmaların kodu, hangi ürünü aldığı, adı, firma adı,vergi dairesi, vergi no, adresi, telefon numarası girilmekte bu bilgiler tebliğin ekleri olan formlar çıkartılırken otomasyonu sağlamaktadır.

E) EXCEL – MY SQL

            Doğrudan gelir desteği çalışmasında Excel formatında yazılan çiftçi bilgilerinin bu programa tekrar yazmaya gerek kalmadan otomatik olarak yüklenmesini sağlamaktadır.

F ) VERİ TABANI YEDEKLEME  

            Girilen bilgilerin silinme vs. nedenlerle kaybolmaması  için kullanıcının verileri yedeklemesini sağlamaktadır.

G) ÜRÜN SEÇİMİ    

            Yazılım programı ilçede kullanılan her ürün için ayrı ayrı bilgi yüklemekte bir kullanıcı bu bölüme yazılan her ürün için aynı yazılımı kullanabilmektedir. Kullanıcı ürün seçerek programa girmekte ve bu üründe her türlü işlemi yapabilmektedir.başka ürün için bilgi girişi yapabilmek için bu bölümde istediği ürünü seçmektedir.Bu bölüme yazılan her ürün için program yeni bir bölüm oluşturmakta dolayısıyla kaç ürüne destekleme verilirse verilsin program her ürün için istenilen sonucu verebilmektedir.

H) KAYIT İŞLEMLERİ

            Tek sayfa iki bölümden oluşmaktadır. 1. bölümde Doğrudan gelir desteği Excel yazılımından yüklenen bilgiler otomatik olarak gelmekte eksik olan kısımlar kullanıcı tarafından doldurulmaktadır. Doğrudan gelir desteği çerçevesi içerisinde çiftçinin ektiği alan miktarı da bu bölümde görülmektedir. Bu bölümde kayıt gezgininden çiftçi kayıt sorgulama bölümüne geçilmekte D.G.D Excel yazılımı içinde sorgulama yapılabilmekte kaydı olan çiftçinin bilgileri  kayıt işlemlerine aktarılmaktadır. Eksik bilgiler kullanıcı tarafından doldurulabilmekte ve kayıt edilmektedir. Ayrıca raporlar bölümünde tüm ürünlerde kaydı yapılan çiftçinin vermesi gereken tebliğdeki taahhütname boşlukları otomatik  doldurularak yazdırılmaktadır. Zeytinyağı destekleme tebliğine göre prime esas toplam zeytinyağı raporu buradan alınmaktadır. Zeytin ve diğer ürünler için tebliğde istenen diğer raporlar ana mönüdeki raporlar bölümünde alınmaktadır.

            2. bölümde tapu bilgileri kısmında çiftçinin tapu bilgileri girilmekte pamuk, soya fasulyesi, ayçiçeği ve kanola ürünleri için  sertifikalı , sertifikasız ekiliş miktarları , çeşitleri ve kullanılan tohumun miktarları ve diğer bilgiler girilmektedir. Zeytin ve çay ürünü için sadece belgelenen arazi dekarı yazılmaktadır.2. bölüm fatura bilgileri kısmında fatura ile ilgili bilgiler yazılmaktadır. Bu bölümde çiftçinin ekiliş miktarları toplanmakta getirdiği fatura toplamı azami alınan ürün miktarını geçiyorsa kullanıcı uyarılmaktadır.

I ) ÇİFTÇİ KAYIT SORGULAMA

            Bu bölümde D.G.D. Excel yazılımı içinde yüklenen ve daha sonra kaydı yapılan çiftçi bilgilerinde her bilgi için ayrı ayrı sorgulama yapılmasını sağlamakta ve bulunan çiftçi bilgileri kayıt için kullanılacak kayıt işlemleri bölümlerine aktarılmaktadır.

İ) HIZLI KAYIT SORGULAMA

            Bu bölümde TC kimlik numarasına göre kayıtlı çiftçi bulunmakta ve kayıt işlemleri bölümüne direkt geçilmektedir.

J) RAPORLAR  

            Tebliğlerdeki formları ayrıca yazmaya  gerek kalmadan tam ve doğru olarak hesaplamalarını yaparak yazdırmaktadır.

2 bölümden oluşmaktadır.

              1. bölüm pamuk, ayçiçeği, soya fasulyesi ve kanola,çay gibi ürünler için tebliğin istediği

                          1) Alıcı bazında rapor

                          2) Hak ediş belgesi

                          3) Köy bazında ekim alanları ve üretim tespit formu

                          4) İlçe bazında ekim alanları ve üretim tespit formaları yazdırılmaktadır.

              2.bölüm zeytin yağı için tas iriye faturalarının dökümü ve hak ediş belgesini yazdırmak için kullanılmaktadır.

            Tüm ürünler için çiftçinin vermesi gereken taahhütname ve sadece zeytinyağı için prime esas toplam zeytinyağını gösterir belge kayıt işlemleri kısmındaki rapor butonundan alınmaktadır.

             FINDIK alanlarının tespiti projesinde kayıt yapılan çiftçi için Beyanname Alındı Belgesi,köy bazında kütük ,Fındık Üretici Belgesi otomatik olarak alınabilmektedir.Fındık Üretici Belgesi Arkalı önlü tek yaprak olmakta 10 parselle ilgili bilgiler yazdırılabilmektedir.İstenilen boyutta olacak olan bu belge istenirse naylon kaplanarak veya naylon kap içinde çiftçiye verilebilmektedir.

K) DESTEKLEME GİRİŞİ(D.G) YAPILAN ÇİFTÇİLER

            Bu bölümde seçilen ürüne göre fatura tapu bilgileri yazılan çiftçiler alfabetik köy sırasına göre görülmekte herhangi bir bilgiye göre sorgulama yapılabilmekte bulunan çiftçinin kaydına gidilebilmektedir.

          PROGRAM  AĞ SİSTEMİNDE ÇALIŞMKTA OLUP İSTENİLDİĞİ  SAYIDA  BİLGİSAYAR TARAFINDAN KULLANILABİLMEKTEDİR.

 
 
 

  Ziyaretçi Sayısı : 21.508

  Datakent | Ana Sayfa | Ücretli Programlar | Ücretsiz Programlar | Site Haberler | İletişim | Datakent Forum | FaceBook | Twitter | Youtube
[ DATAKENT ® Tescilli Bir Markadır. Sitedeki tüm bilgiler kaynak göstermek şartı ile kullanılabilir. ]
[ TPE | TSE 13298 | TSE-HYB | ISO 9001:2008 ]
[ GSM: (+90) 532 587 52 30   -  FAX: (+90) 462 326 98 55 ]